Утрински Весник
Свет

(Видео) Рускиот ракетен систем „Сармат“ е подготвен: Путин ја нарече ракетата непобедлива

(Видео) Рускиот ракетен систем „Сармат“ е подготвен: Путин ја нарече ракетата  непобедлива

Екипажот на рускиот стратешки ракетен систем „Сармат“ е ставен во подготвеност, соопшти шефот на „Роскосмос“ Јуриј Борисов.

dobivaj vesti na viber

Во април минатата година Русија изврши пробно лансирање на оваа интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“ со нуклеарно вооружување.

Наречен „Сатана 2“ од западните медиуми, Русија тврди дека може да достигне брзина од 16.000 милји на час (25.750 километри) и може да распореди 10 или повеќе боеви глави на секоја ракета.

Ракетата наводно може да погоди што било на Земјата и може да биде пуштена од кој било од половите на Земјата.

Станува збор за една од руските ракети од следната генерација, која претседателот на Русија Владимир Путин ја нарече „непобедлива“, а меѓу нив се и хиперсоничните ракети „Кинжал“ и „Авангард“.

Лансирањето на оваа ракета го пренесе руската државна телевизија, а по успешната операција на војниците им честиташе и рускиот претседател Владимир Путин.

„Ова навистина уникатно оружје ќе го зајакне борбениот потенцијал на нашите вооружени сили, сигурно ќе ја осигури безбедноста на Русија од надворешни закани и ќе ги натера оние кои во жарот на агресивната реторика се обидуваат да ѝ се заканат на нашата земја, двапати да размислат“, рече Путин.

„Сармат“ е најмоќната ракета со најдолг дострел, што значително ќе ја зголеми борбената моќ на стратешките нуклеарни сили на нашата земја“, објави минатата година руското Министерство за одбрана.

„Сармат“ тежи повеќе од 200 тони и има домет од 18.000 километри. Товарот што го носи е 2.000 пати посилен од атомската бомба фрлена на Хирошима и Нагасаки, напиша „Индепендент“.

Се смета за голем предизвик за копнените и сателитски радари и системите за следење.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово