Утрински Весник
Спорт

(Видео) Пред девет години со Рамос излезе на теренот, синоќа Јамал играше против него

(Видео) Пред девет години со Рамос излезе на теренот, синоќа Јамал играше против него

Шпанските медиуми потсетија на еден детаљ кој се случил пред речиси една деценија – Серхио Рамос пред „Ел Класико“ го извади момчето Ламин Јамал, актуелниот играч на Барса.

dobivaj vesti na viber

Џамал и Рамос повторно се сретнаа во петокот навечер, овојпат како ривали на теренот.

Искусниот дефанзивец е 19 години постар од момчето родено во 2007 година во Барселона.

Џамал беше стартер на мечот против Севилја во кој трагичарот беше Рамос кој со автогол го реши натпреварот и практично му донесе победа на ривалот со кој долги години се бореше во дресот на Реал.

Рамос летово се врати во својот матичен клуб Севилја, а во меѓувреме малиот Јамал созреа и стана еден од најголемите таленти во шпанскиот фудбал.

Иако е многу млад, Ламине е стандарден во првиот состав на Чави.

Така беше и во петокот вечерта на „Монжуик“ (каде Барса сезонава ги игра домашните натпревари) а посебна карактеристика на овој меч беше неговата повотрна средба со Рамос.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања