Утрински Весник
Свет

(Видео) Пожар во висококатница во Чикаго, едно лице загина, шест се повредени

(Видео) Пожар во висококатница во Чикаго, едно лице загина, шест се повредени

Едно лице загина, а шест се повредени откако избувна пожар во висока станбена зграда во Чикаго.

dobivaj vesti na viber

Починатото лице е пронајдено во станот каде според претпоставките на пожарникарите избувнал пожарот, пренесува АП.

На снимката која се појави на социјалните мрежи, на неколку катови се гледаат светло портокалови пламени.

Најмалку девет ката се чини дека се оштетени во пожарот.

Пожарот избувнал на 15-ти кат, а нешто по 10 часот по локално време се проширил на 24-от кат од зградата.

Во гаснењето на пожарот учествувале повеќе од 300 пожарникари, пренесе Телеграф.рс.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина