Утрински Весник
Свет

(Видео) Полицајци убија маж во инвалидска количка во САД: Се исплашиле дека ќе ги гаѓа со нож

(Видео) Полицајци убија маж во инвалидска количка во САД: Се исплашиле дека ќе ги гаѓа со нож

Група од неколку полицајци од Калифорнија застрелаа маж во инвалидска количка на кој му беа ампутирани двете нозе.

dobivaj vesti na viber

Како што може да се види од снимката што ја пренесе „Дејли Мејл“, човекот скокна од инвалидската количка и се обиде да побегне од местото на настанот.

Тројца полицајци се снимени како пукаат најмалку осум пати во Ентони Лоу Јуниор (36).

Според полицијата, Лоу претходно неиспровоцирано удрил некого и се обидувал да им побегне на двајца полицајци. Додека се обидувал да побегне, држел голем месарски нож во едната рака. Потоа пристигна уште едно полициско возило и трет полицаец излезе.

Најпрвин полициските службеници употребиле електричен шок пиштол, кој немал ефект, се вели во полициското соопштение. Се додава дека осомничениот се обидел да фрли нож кон полицајците.

По пристигнувањето на третиот офицер, за само 15 секунди испукале истрели во горниот дел од телото на Ентони Лоу. Додека лежел на земја, свртен кон земјата, му биле врзани лисици.

Лоу почина на местото на настанот. Неговото семејство сега бара одговорност од полицијата. Службениците вклучени во инцидентот се уште не се именувани. Засега против нив не е преземена официјална постапка.

Можете да прочитате

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината