Утрински Весник
Свет

(Видео) Подморница со три тони кокаин запленета на брегот на Колумбија

(Видео) Подморница со три тони кокаин запленета на брегот на Колумбија

Колумбиската морнарица запленила подморница со речиси три тони кокаин во вредност од над 87 милиони американски долари во близина на нејзиниот брег во Тихиот Океан.

dobivaj vesti na viber

Подморницата со две тела и речиси три тони кокаин е запленета во Тихиот Океан во близина на брегот на Колумбија. На пловилото биле пронајдени и двајца преживеани во „лоша здравствена состојба“, на кои им била укажана прва помош.

„ Лошата здравствена состојба на овие луѓе најверојатно е резултат на вдишување токсични испарувања предизвикани од проблемите со горивото на подморницата“, рече капетанот Кристијан Андрес Гузман Ечевери во видеото објавено од морнарицата.

Подморницата долга 15 метри превезувала речиси три тони кокаин во вредност од над 87 милиони долари, соопштија официјални лица. Морнарицата објави дека бродот бил наменет за земјите од Централна Америка и дека со заплената задржани се повеќе од шест милиони дози кокаин надвор од илегалниот пазар.

„ Колумбиската морнарица ќе продолжи да ги користи сите свои способности за да го запре злото на трговијата со наркотици“, рече Ечевери.

Трговците со луѓе во регионот најчесто ги користат таканаречените подморници за дрога, за транспорт на дрога. Минатата година колумбиската морнарица запленила полупотопен брод со четири тони кокаин во вредност од околу 150 милиони долари.

Во 2019 година, нарко-подморницата стигна до бреговите на Северна Америка, кога американската крајбрежна стража ја заплени. Оваа подморница превезувала речиси шест тони кокаин во вредност од над 165 милиони долари.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот