Утрински Весник
Спорт

Хајдук по пенал-драмата во полуфиналето на Младинската лига, Алкмар го исфрли Реал!

Хајдук по пенал-драмата во полуфиналето на Младинската лига, Алкмар го исфрли Реал!

Хајдук успеа да стигне до полуфиналето на Младинската лига на УЕФА, продолжувајќи со големите изненадувања, елиминирајќи ја Борусија Дортмунд по драматична пенал-серија со 9:8, откако во регуларните 90 минути беше 1:1.

dobivaj vesti na viber

Хајдук дојде во водство во 72. минута од мечот со голот на Мате Антуновиќ, пред „милионерите“ да успеат да израмнат само четири минути подоцна со гол од пенал на Јулијан Рајкхоф. По ова во пенал-серијата, сите фудбалери беа прецизни во првите осум серии, пред обидот на Мане да го одбрани Буљан, а Анте Кавељ да донесе полуфинале, каде што сплитскиот клуб ќе гостува кај Милан.

Претходно, холандскиот АЗ Алкмар стигна да фантастична 4:0 победа над јуниорскиот тим на Реал Мадрид за да го запечати својот пласман во полуфиналето, каде што ќе се сретнат со тимот на Спортинг Лисабон.

Можете да прочитате

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Се отвора позиција за Ферстапен да се пресели во Мерцедес !?

УЕФА потврди: Од следната сезона нов формат на европските купови