Утрински Весник
Свет

(Видео) Ѝ подарил цвеќе, па ја избол до смрт, бесен што нема да се смират: детали за драмата пред трговскиот центар во Велика Британија

Ужас во Британија: Куче усмрти човек, па полицијата го застрела

15-годишното девојче, кое почина кога беше избодено во автобус пред трговски центар во Кројдон, Велика Британија, претходно се расправало со својот убиец, поранешното момче, кое се обидувало да ѝ подари цвеќе.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми јавуваат дека осомничениот тинејџер со мачета му нанел смртоносни повреди на девојчето.

Сè се случило околу 8.30 часот кога девојчето одело на училиште. Лекарите бргу пристигнале на самото место и околу еден час се обидувале да му го спасат животот. Смртта била констатирана во 9.21 часот.

Очевидец на крвавото злосторство рекол дека видел како се караат момчето и девојката. Слушнал како девојчето на убиецот му одговорило дека нема да биде повеќе со него.

„Тој стана насилен, а потоа извади долг нож, како мачета, меч, не знам, и почна да ја прободува“, изјави сведокот.

Други очевидци тврдат дека девојката одбила да ги прифати цвеќињата што момчето ѝ ги понудило пред убиството. Таа наводно му раскинала еден ден претходно.

„Неколку деца излегоа на станицата, а имаше момче и девојка, кои се расправаа. Тој држеше цвеќе и слушнав дека се расправаат“, изјави очевидецот.

Полицијата го приведе тинејџерот и се чека неговиот распит.

Работниците од околните локали велат дека сите избегале кога момчето извадило мачета и дека останал само возачот на автобусот.

„Видов крв како излегува од нејзиниот врат“, изјавил очевидец.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина