Утрински Весник
Македонија

(Видео) Невладините ја потсетија Арсовска: Во декември 2021 ветивте, но нема бесплатни менструални производи во школите

(Видео) Невладините ја потсетија Арсовска: Во декември 2021 ветивте, но нема бесплатни менструални производи во школите

Здружението Новинари за човекови права денес со прес-конференција пред Град Скопје ја потсети градоначалничката Данела Арсовска дека не го исполни ветувањето за бесплатни менструални производи во училиштата, кое го даде во декември 2021 година. Тие побараа и итен состанок со градоначалничката за брзо и ефикасно решавање на проблемот.

dobivaj vesti na viber

„Бараме Град Скопје, под ваше почитувано раководство, да преземе поактивни чекори за спроведување на родовото одговорно буџетирање и обезбедување бесплатни менструални производи во сите училишта. Овие иницијативи не само што ќе ја покажат вашата посветеност кон родовата еднаквост туку и ќе придонесат за поинклузивна и попросперитетна заедница. Сакаме да ја изразиме нашата длабока загриженост во врска со одложеното спроведување на ветената буџетска распределба на бесплатни менстурални производи во средните училишта. Во декември 2021 година за време на јавното обраќање дадовте ветување да вклучите буџетска ставка специјално наменета за бесплатни менструални производи во градскиот буџет. Оваа објава беше дочекана со голем ентузијазам и беше оценета како значаен чекор напред во справувањето со менструалната сиромаштија и промовирањето на благосостојбата на девојчињата во средните училишта низ Скопје. Но и покрај вклучувањето на оваа ставка теоретски недостига реализација, а наменетите корисници, младите девојки од нашиот град се уште не ја добиваат поддршката што им беше ветена “, рече Наташа од Новинари за човекови права.

Здружението побара поголема транспарентност од градоначалничката, објаснување зошто имплементацијата две години се одлага и каде завршуваат парите на граѓаните кои не можат да се наменат за бесплатни менструални производи во школите.

Можете да прочитате

До петок нестабилно време со пороен дожд, грмежи и ветер над 60 километри на час

Собранието со 84 гласа „за“ го донесе Законот за енергетика кој треба да спречи поскапување на струјата

ЈО: Со спогодбите во „Синџир“ вратени безмалку 1.000.000 евра во државниот буџет