Утрински Весник
Свет

(Видео) Навивачите на Ајнтрахт го уништија Неапол: Жестока пресметка со полицијата, летаат факели и камења

(Видео) Навивачите на Ајнтрахт го уништија Неапол: Жестока пресметка со полицијата, летаат факели и камења

Навивачите на фудбалскиот тим Ајнтрахт предизвикаа сериозен хаос на улиците на Неапол пред реваншот од осминафиналето во Лигата на шампионите против домашниот Наполи.

dobivaj vesti na viber

Приврзаниците на германскиот тим дојдоа во голем број на Сицилија да го бодрат својот клуб во борбата за пресврт (првиот меч заврши 2:0 за Италијанците), а дојде до голема тепачка со полицијата.

View this post on Instagram

A post shared by Ultras Mentality (@ultrasmentality)

Како што може да се види на видеата од овој италијански град, локалната полиција морала да се повлече под налетот на голем број германски навивачи, кои во таа прилика искршиле голем број излози, а полицијата била гаѓана со столици, камења, факели.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори