Утрински Весник
Свет

(Видео) Мигранти нападнаа гранични патроли на Србија и Унгарија: Орбан со остра порака

(Видео) Мигранти нападнаа гранични патроли на Србија и Унгарија: Орбан со остра порака

Унгарскиот премиер Виктор Орбан објави дека заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија неодамна била нападната со автоматско оружје и посочи дека насилството со мигрантите е во пораст.

dobivaj vesti na viber

Орбан на социјалната мрежа „Х“ нагласи дека е време сите да се соочат со вистината дека бриселскиот договор за ова прашање пропаднал.

„Насилството меѓу мигрантите е во пораст. Пред три ноќи беше нападната заедничката гранична патрола на Унгарија и Србија, имаше пукотници од автоматско оружје. Со ова мигрантите го преминаа Рубикон. Време е да се соочиме со фактите: бриселскиот пакт за миграција пропадна“, напиша Орбан.

Тој посочи дека овој проблем ќе се прошири и најверојатно ќе се продлабочи во текот на есента.

„Нов миграциски пакт беше усвоен на крајот на јуни, и покрај противењето на Унгарија и Полска. Сега е септември, и јасно е дека пактот веќе пропадна. Годинава забележавме 128.000 обиди за преминување на јужната унгарска граница. Нападите врз граничарите станаа вообичаени, евидентирани се 168 сериозни напади, а неколку наши полицајци беа повредени“, рече Орбан.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина