Утрински Весник
Македонија

(Видео) Меџити за крадењето лекови од болните од рак: Никој од здравствениот систем нема и не смее да ги заштити престапниците

(Видео) Меџити за крадењето лекови од болните од рак: Никој од здравствениот систем нема и не смее да ги заштити престапниците

Министерот за здравство Фатмир Меџити на денешната прес-конференција по повод случајот „Онкологија“, истакна дека е длабоко погоден и кажа дека случајот мора да биде целосно расчистен во најкус рок.

dobivaj vesti na viber

– Го разбирам гневот и фрустрациите што случајот го предизвика кај граѓаните, особено кај оние директно погодени. Како министер за здравство, ќе направам се во моја моќ овој случај да се расчисти, да се санкционира одговорноста на секој за кој ќе се докаже дека има удел во овој вид на злосторство и ќе создадам услови никогаш да не се повтори, рече Меџити.

Министерството тесно ќе соработува со органите на прогонот и правосудството за да се обезбеди темелна истрага.

– Никој од здравствениот систем нема и не смее да ги заштити престапниците. Будно ќе го следиме процесот. Остро ќе се реагира на секоја манипулација, кажа министерот.

Тој ги поттикна сите здруженија на пациенти со карцином, поединци или групи, кои можат да помогнат да го контактираат Министерството или институциите на прогонот.

– Како Министерство сакам да истакнам дека јавноста треба да знае дека КАТО системот не е фрлен ниту во подрум, туку е во склоп на клиничката аптека и таа соба е заклучена. Се прават финансиски анализи дали КАТО системот да се врати во функција или да се обезбеди нов систем за контрола на терапија. Со новиот ребаланс на буџетот предвидуваме обезбедување на систем кој долгорочно ќе ги спречи евентуалните злоупотреби во иднина, рече министерот.

Тој извести дека одржал состанок со директорите на Онкологија, а најави состанок и со стручниот онколошки конзилиум кој одлучува за кои пациенти колку терапија ќе примаат.

– Начинот за контролирање на терапијата, болеста на пациентите и терапијата која ја примаат, неколку месеци наназад одлучува стручен онколошки конзилијарен колегиум, на овој начин се спречува самостојно, еднострано одлучување за терапија и злоупотреба. Јас инсистирам на уште построги механизми за контрола. Ги уверувам пациентите дека терапијата што се дава на Клиниката на онкологија е соодветна и ефикасна. Да не се прави генерализирање и напади на ценолиот персонал на клиниката која во најголем дел стручно и совесно си ја врши работата, изјави Меџити.

Тој апелираше да не се шират невистини и да не се поттикнува хајка и омраза.

– Сторителите на криминалот имаат име и презиме, во тој процес мора да ги заштитиме докторите и целиот персонал кој со голема грижа ги лекувал пациентите, додаде министерот.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана