Утрински Весник
Свет

(Видео) Џјинпинг со „Црвено знаме“ до Путин – Луксузен автомобил за Џјинпинг во Москва

(Видео) Џјинпинг со „Црвено знаме“ до Путин – Луксузен автомобил за Џјинпинг во Москва

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг слета денеска на меѓународниот аеродром Внуково, со што започна тридневната посета на рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Во моментот на пристигнувањето на Џјинпинг на московскиот аеродром имало возило кое било подготвено да го пречека кинескиот претседател, пренесуваат медиумите.

Имено, според написите, се работи за луксузен кинески автомобил наречен „Hunci“, кој е производ на кинескиот концерн „FAV“ и е претседателски модел на автомобил.

Првиот автомобил „Хунчи“ е произведен во 1959 година, што го прави најстариот кинески бренд за патнички автомобили.

Зборот „Хунчи“ на кинески значи „Црвено знаме“.

Најпознати модели се „E-HS9“ и три седани „H5“, „H7“ и „H9“, како и „Q“ – автомобил од типот „SUV“.

Серијата L се автомобили од репрезентативна класа, кои се направени по индивидуални нарачки и се користат за големи светски настани.

Овој автомобил е аналог на рускиот претседателски автомобил „Аурус“.

Повеќе од 89.000 луѓе ја следела последната етапа од летот на Боинг 747-89Ј „Ер Чајна“ со кој Џјинпинг пристигна во Москва.

Ова е јасен показател дека интересот за посетата на кинескиот претседател Џјинпинг на Москва ги надминува сите очекувања, се наведува во новинарските извештаи.

Очите на целиот свет, како што стои во написите, се вперени кон кинескиот лидер, а неговата посета започнува во моментот кога Меѓународниот кривичен суд во Хаг го обвини рускиот претседател Владимир Путин за киднапирање и исчезнување на 17.000 украински деца.

Поради ова е распишана потерница за негово апсење.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград