Утрински Весник
Спорт

(Видео) Хет-трик на Жиру, Милан ја декласира Сампдорија

(Видео) Хет-трик на Жиру, Милан ја декласира Сампдорија

Фудбалерите на Милан ја декласираа Самдорија со 5:1 во 36.коло во Серија А. Хет-трик против тимот кој испадна во Серија Б постигна Оливие Жиру.

dobivaj vesti na viber

Милан немаше проблеми со Сампдорија и барм малку се рехабилитираше по двата порази од Интер во Лигата на шампионите и поразот од Специја во Серија А.

Серија голови ја отвори Лафа Леао во деветтата минута. Ветеранот Кваљарела израмни во 20.минута, а само три минути подоцна Жиру го постигна својот прв гол. До крајот на полувремето францускиот ветеран уште еднаш се запиша во листата на стрелците.

Во вториот дел гол постигна Брахим Дијаз, а серијата ја заврши Жиру.

На две кола до крајот на сеозната, Милан се наоѓа на петтото место, со бод помалку и натпревар повеќе од Лацио.

Можете да прочитате

Француската полиција уапси десет навивачи на Лион и ПСЖ поради нереди пред финалето на Купот

Бонучи ја завршува кариерата – 24info.mk

Леброн се откажува од 51 милион долари и ги напушта Лејкерси