Утрински Весник
Свет

(Видео) Главната уредничка на руската државна телевизија „Раша Тудеј“ : Русија ќе го освои целиот западен свет

(Видео) Главната уредничка на руската државна телевизија „Раша Тудеј“ : Русија ќе го освои целиот западен свет

Главната уредничка на руската државна телевизија „Раша Тудеј“ и една од најпознатите пропагандисти на Путин, Маргарита Симонјан, неодамна во емисијата на друг пропагандист Владимир Соловјов изјави дека војната во Украина е борба меѓу Русија и целиот Запад, во која Русија на крајот ќе победи и ќе се покаже како „најголемата земја во светот“.

dobivaj vesti na viber

Во видео клипот објавен на социјалните медиуми, Симонјан одговараше на коментарите на водителот на каналот „Русија 1“, Владимир Соловјов, откако тој рече дека „големата цел на Русија… е да го спаси светот“.

„Ајде да разбереме против кого се бориме. Ние не се бориме против Украина, ја победивме Украина во првите два-три дена. Потоа почна војната со НАТО“.

Таа додаде и дека Русија ќе победи со Божја помош и дека заслугата за таа победа ќе ја преземе исклучиво Москва.

Според нејзиното мислење, таа победа нема да го вклучи само заземањето на Бахмут или Вулхедар, градовите Доњецк за кои борбите се водат со месеци, туку Русија ќе го „победи целиот западен свет“,пренесе Индекс.хр.

Можете да прочитате

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција