Утрински Весник
Свет

(Видео) Драма во Кина: седумгодишно девојче однесено од надојдената река, исправено пред моментот на живот или смрт

(Видео) Драма во Кина: седумгодишно девојче  однесено од надојдената река, исправено пред моментот на живот или смрт

Вистинска драма се одвивала во Кина кога седумгодишно девојче паднало во надојдена река и случаен минувач го спасил од давење.

dobivaj vesti na viber

Како што вчера објави кинеската новинска агенција „Ксинхуа“, во градот Кингјуан во провинцијата Гуангдонг на југот на земјата се случила ситуација во која за миг се одлучувало за живот или смрт.

Таа област, инаку, беше зафатена од обилните врнежи предизвикани од тајфунот Кајкуи, кој го зафати регионот пред нешто повеќе од една недела.

Во видеото објавено на социјалната мрежа Икс (поранешен Твитер), Ксинхуа наведува дека маж, без двоумење скокнал во реката штом ја видел водата што го носи девојчето.

Тој допливал до неа, ја фатил и ја повлекол кон брегот.

Мажот успеал да го спаси девојчето кое било целосно мокро, но живо, а луѓето околу неа проверувале дали е се во ред со неа и дали има одредени повреди.

Можете да прочитате

Никој не дојде во градинката за аутистичното девојче (6) – случај што го вознемири регионот

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“