Утрински Весник
Спорт

(Видео) Денц со победа на 12. етапа, Томас останува лидер пред Алпите

(Видео) Денц со победа на 12. етапа, Томас останува лидер пред Алпите

Германецот Нико Денц (Бора Хансгрое) е победник на ридестата 12. етапа на Џиро Д’Италија, додека Велшанецот Герант Томас сигурно ја задржа лидерската розева маичка пред стартот на алпските етапи на тринеделната трка.

dobivaj vesti na viber

Денц, заедно со група на велосипедисти кои се одвоија, етапата од Бра до Ривои ја помина со предност од 8 минути од главната група, за да го победи Павл Сиваков (Инеос).

„Цела година се подготвував за оваа етапа, и веќе ја знаев наизуст. Знаев дека ќе бидам силен во финишот“, вели Денц, кој стигнува до својата прва победа во шести настап на Џирото.

Томас останува на 2 секунди пред Словенецот Примож Роглич во генерален пласман, додека трет е Жоао Алмеисе со 22 секунди послабо време. Утре Џирото влегува во Швајцарија за планинска етапа, по што последната клучна недела ќе се одлучува токму на Алпите.

Можете да прочитате

Севилја подготви нов договор за Мендилибар

Монако и Олимпијакос испратиле понуди до Никола Миротиќ

Марчињак сепак ќе го суди финалето во Истанбул