Утрински Весник
Спорт

(Видео) Дебакл на Бостон, победа го дели Мајами од големото финале

(Видео) Дебакл на Бостон, победа го дели Мајами од големото финале

Кошаркарите на Мајми Хит го декласираа Бостонс Селтикс со 128:102, во третиот финален меч, во Источната конференција. Екипата од Флорида во серијата води со 3:0.

dobivaj vesti na viber

Мајами до победата го предводеа Гејб Винсент со 29 и Данкан Робинсон со 22 поени. Во победата придонесоа Кејлеб Мартин со 18 поени, Џими Батлер со 16 поени, осум скока, шест асистенции и две украдени топки и Бем Адебајо со 13 поени.

Макс Струс имаше десет поени, а Кајл Лори седум поени, пет скока и четири асистенции.

Серијата се игра на четири победи, а Мајами првата шанса за пласман во големото финале ќе ја има ноќта меѓу вторник и среда, кога се игра четвртиот натпревар.

Ниту еден тим во историјата на НБА кој победил на првите три натпревари во серија од четири победи не го загубил тоа водство.

Во финалето на Западот, Денвер води со 3:0 против Лос Анџелес Лејкерс.

Четвртиот натпревар се игра ноќта помеѓу понеделник и вторник.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига