Утрински Весник
Свет

(Видео) Бурата Даниел стигна до Солун, драматично во Волос

(Видео) Бурата Даниел стигна до Солун, драматично во Волос

Еден човек загина во поплавите во Волос, централна Грција, откога бурата Даниел ја погоди Тесалија.

dobivaj vesti na viber

Пожарникарите биле повикани да спасат едно лице во Волос, но кога пристигнале, пронашле мртов маж, објави „Катимерини“.

Според прогнозата на метеорологот, во тој дел на Грција се очекуваат врнежи од дожд во наредните 24 часа, а синоќа беше исклучително обилен во Волос и во цела Тесалија.

Јавните и општинските служби во Волос и Тесалија денеска се затворени поради лошото време и поплавите. Во центарот на градот Волос поплавени се сите патишта, блокирани се стотина автомобили, а во прекин е и јавниот превоз.

Поплавено е и приморското одморалиште Милина, на југот на полуостровот Пелион, а во тој реон има и проблеми со снабдувањето со електрична енергија.

Водотекот Крафсидонас, кој минува низ Волос, ги надмина граничните нивоа на заштита од поплави за повеќе од три метри.

Невремето го зафати и Солун, а засега нема информации дека предизвикало некакви проблеми.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово