(Видео) Белингем ја искористи грешката на Сорија и спречи сензација на „Сантијаго Бернабеу“

Реал Мадрид на отворањето на реновираниот „Сантијаго Бернабеу“, успеа да го победи градскиот ривал Хетафе со 2:1, со гол постигнат во 95.минута.

Екипата на Карло Анчелоти ја забележа четвртата победа во исто толку натпревари од почетокот на сезоната. До триумфот над градскиот ривал, Реал дојде потешко од очекуваното.

Гостите од „Алфонсо Перез колосеум“, дојдоа во водство со голот на поранешниот играч на реал, Борха Мајорал во 11.минута. До крајот на првиот дел, Хетафе лесно ги одби нападите на домашниот тим.

Пресвртот го најави ветеранот Хоселу со голот во 47. минута кога Хоселу.

Во текот на целото второ полувреме, Реал притискаше, два пати играчите на Анчелоти ја погодија стативата, а и голманот Сорија имаше неколку добри одбрани.

Сепак Сорија направи грешка во 95.минута, по ударот на Васкез ја испушти топката на која налета Белингем и ја смести во голот. Англичанецот го постигна петтиот гол во сезоната и во овој момент е најефикасниот играч во Ла Лига.

И второто злато на ОИ 2024 за Кина

Ѓуретановиќ не го исплива неговото најдобро време на Олимпијадата во Париз

Кинеската стрелачка репрезентација го освои првиот златен медал на Олимпијадата 2024