Утрински Весник
Спорт

(Видео) Белгија со случаен гол победи во Баку

(Видео) Белгија со случаен гол победи во Баку

Белгија го победи Азербејџан со 1:0 на гостински терен во 5. коло од квалификациите за ЕП од групата Ф и направи уште еден чекор кон пласман на завршниот турнир.

dobivaj vesti na viber

Белгија победи со случајниот гол на Јаник Фереира Караско во 38. минута.

Бакајоко одзеде една топка на 20 метри од голот, шутираше, ударот беше слаб, топката воопшто не одеше во рамките на голот, но удри во Караско, кој трчаше кон шеснаесетникот, го смени правецот и го измами голманот, кој само со поглед ја испрати во голот.

Белгија навистина не се прослави во главниот град на Азербејџан, домашните играчи имаа неколку опасни напади, но добар на голот беше Кастелс. За белгициите најважно е што ги освоија бодовите.

Со овој триумф Белгија се израмни на првото место во групата со Австрија. Двете селекции имаат по 10 бода, следува Шведска со три, односно Естонија и Азербејџан со по еден бод.

Можете да прочитате

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд

Зидан одбил понуда од Марсеј

Камавинга ќе добие нов договор