Утрински Весник
Македонија

Венецот од Давкова за Кирил и Методиј без името на државата

Img 20240525 Wa0003.jpg

Претседателката на државата вчера го имаше првото меѓународно учество на одбележувањето на ликот и делото на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј.

Но целиот настан заврши со своевиден скандал.

Имено, на лентата на венецот што таа го положи пишува само претседателка Гордана Сиљановска Давкова без да се наведе името на државата чија претседателка е.

За разлика од неа, на венецот што положи Румен Радев јасно е наведено Република Бугарија.

Откако стапи на должноста, Давкова по секоја цена избегнува да го каже името на државата, а освен уставното име таа не го изговара ниту името Република Македонија.

Сето тоа доведе до бурни реакции во Грција но и во ЕУ.

Можете да прочитате

Сиљановска Давкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Мијалков се огласи на Фејсбук

66-годишен велосипедист од Скопје по удар од автомобил завршил со тешки повреди