Утрински Весник
Свет

Вархељ: Интеграцијата на Западен Балкан е меѓу главните приоритети на ЕУ

Вархељ: Интеграцијата на Западен Балкан е меѓу главните приоритети на ЕУ

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељ, денеска изјави дека главен приоритет на таа канцеларија е интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија и дека е неопходно враќање на суштинските принципи на проширувањето на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на конференцијата во Трст со наслов „Италија и Западен Балкан: раст и интеграција“, Вархељ нагласи дека Трст не е само „портата кон Западен Балкан, туку и портата кон Централна Европа, што само покажува колку можеме да направиме заедно“.

Тој оцени дека „потребно е повеќе Трст на Балканот“ и поголемо присуство на Италија бидејќи во пресрет на рускиот напад врз Украина, интеграцијата на Западен Балкан е меѓу трите најважни приоритети на ЕУ, а тој рече: „не само ЕУ како институција, туку и на сите нејзини водачи“, пренесе „Танјуг“.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија