Утрински Весник
Спорт

Вардар поразен од Воска во дербито на дното

Screenshot 2024 04 21 185925.png

Во дербито на дното, во рамките од 28. коло во прволигашката фудбалска конкуренција во Македонија, Вардар е поразен од Воска (0:1) и падна во опасната зона. За дебитантот во прволигашката конкуренција Воска спорт од Охрид ова е трет успех против „црвено-црните“. Победникот го одлучи Аќимовиќ со погодокот во 32. минута. „Црвено-црните“ ја имаа иницијативата, но создаде само две изгледни шанси и не шпостиогнаа гол за израмнување. Ова беше прва победа за Воска по серијата од шест меча без триумф. Најголем добитник од 28. коло во Првата македонска фудбалска лига е Струга која повторно им избега на конкурентите за шампионската титула. Бранителот на титулата славеше на гостувањето кај Македонија ЃП со 1:0 и ги искористи ремито на Шкупи во Кратово и поразот на Шкендија во Кавадарци за да направи предност од три бода пред чаирчани и шест пред тетовскиот тим.

Резултати: Вардар – Воска 0:1 (Аќимовиќ 32) Гостивар – АП Брера 1:1(Кехинде 58 – Трајков 90) Македонија ЃП – Струга ТЛ 0:1 (Ибраими 24) Силекс – Шкупи 0:0 Тиквеш – Шкендија 2:1 (Спахиу 3′, Малески 62 – Тотре 23) Вчера: Брегалница – Работнички 0:1(Гандо 59) ТАБЕЛА
Струга 58 бода, Шкупи 55, Шкендија 52, Тиквеш 39, Силекс 38, Гостивар 37, Брера АП 34, Работнички 34, Воска 31, Вардар 29, Брегалница 26, Македонија ЃП 25.

Можете да прочитате

Очекувана победа за Ѓоковиќ на стартот од Ролан Гарос

Белингем прогласен за играч на сезоната во Ла-лигата

Анчелоти најави заминување во пензија од редовите на Реал Мадрид