Утрински Весник
Македонија

Ванковска објави дека нема да гласа за Силјановска Давкова, обвини дека е под постојан притисок од ВМРО – ДПМНЕ

Img 7788.jpeg

Професорката Билјана Ванковска која беше и кандидат за претседател од Левица објави дека нема да гласа за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова.

-Од мигот кога се појавив како потенцијален кандидат за претседателските избори, па до денес, сум под постојан брутален притисок од „најголемата“ опозициска партија и нејзините кучиња и мегафони. Бараат од мене најбезобразно да ги дадам гласовите кои вие сте ми ги дале мене (дури и уште пред да ги добијам)! Бараат јавно да гласам. Па, еве штом инсистираат, пред молкот, да им кажам зошто нема да гласам, објави таа на Фејсбук.

Таа очекувала Силјановска да се извини за навредите на Мицкоски кој ја нарече измеќарка.

-Ќе го тргнам настрана фактот што Мицкоски почна со навреди за измеќарка (без никаков повод). Очекував од Силјановска да ми се извини во негово име, но таа молчеше. Нештата станаа појасни кога пред ТВ камери кажа да не очекуваме од неа јавно да му се спротивставува на Мицкоски. Значи, очекувајте меден месец на владата и претседателката ако успее операцијата. Сите што не се за нив, се најголеми непријатели.

Јас би ги излажала сите 40-тина илјади гласачи кога сега би ги повикала да гласаат за помалото зло. Би си поплукала на себе и на својата програма, пишува Ванковска во дел од објавата на Фејсбук.

Можете да прочитате

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух