Утрински Весник
Спорт

Валенсија плати оштета за Стефан Јовиќ

Валенсија плати оштета за Стефан Јовиќ

Стефан Јовиќ е се поблиску до враќање во Евролигата. Српскиот плејмејкер е пред трансфер во Валенсија по одличните настапи на Мундијалот. Според шпанските медиуми, Валенсија на Сарагоса и платила обсштетување за Јовиќ од 300.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Јовиќ во последне момент влезе во српската репрезентација, бидејќи се очекуваше дека ќе откаже поради семејни проблеми.

На Светското првенство во Манила, одигра извонредно, а особено импресионираше против Литванија во четврт-финалето. Турнирот го заврши како еден од најдобрите асистенти.

Јовиќ во текот на кариерата имаше неколку проблеми со повреди, тие го спречија да покаже дека е еден од најдобрите плејмејкери во Европа. Тој, исто така, сè уште го држи рекордот за најмногу асистенции во еден натпревар од Евролигата. На дуелот меѓу Црвена звезда и Баерн во Минхен имаше 19 додавања.

Валенсија на позицијата плејмејкер ги има Џеред Харпер, Крис Џонс и Мартин Хермансон.

Можете да прочитате

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд

Зидан одбил понуда од Марсеј

Камавинга ќе добие нов договор