Утрински Весник
Свет

Вјоса Османи во Албанија: Србија има план за дестабилизација на Западен Балкан, сличен на Украина

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Косовската претседателка Вјоса Османи која престојува во официјална посета на Албанија изјави дека Србија има дестабилизирачки план на Западен Балкан, сличен на оној во Украина.

dobivaj vesti na viber

На заедничката прес-конференција со претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, Вјоса Османи повика на поддршка од Албанија, јавуваат косовските медиуми.

„Србија секогаш ја влошува ситуацијата во нашиот регион преку честите напади на Косово. Со строгото спроведување на планот што Путин го спроведе во 2014 година против Украина, Вучиќ и Србија имаат за цел да го дестабилизираат целиот Западен Балкан и преку дестабилизација на нашиот регион да го нападнат системот на вредности на кој стојат ЕУ и НАТО“, рече Османи.

Османи во Тирана се сретна и со премиерот на Албанија, Еди Рама, со кого разговараше за европската иднина на двете земји и за зголемување на соработката, соопштија од кабинетот на претседателот на Косово.

„Содржајна дискусија за заедничката европска аспирација на Косово и Албанија. Со заедничка работа Косово и Албанија можат да го отворат патот за посветла и поинтегрирана иднина“, рече Османи.

Таа додаде дека Косово е конструктивна страна во процесот на дијалогот со Србија и подвлече дека конечното решение треба да биде меѓусебно признавање, зачувување на територијалниот интегритет, суверенитет, уставниот поредок и институционалната функционалност.

„Претседателката Османи и премиерот Рама изразија оптимизам за иднината на косовско-албанските односи и го истакнаа потенцијалот за зголемување на соработката во различни области од заеднички интерес“, се вели во соопштението.

На покана на претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, претседателката на Косово, Вјоса Османи, престојува во дводневна официјална посета на Албанија.

Посетата ќе продолжи во градот Берат, а ќе заврши утре во Драч, каде покрај средбите со градоначалниците на овие два града, ќе ја посети и царинската испостава на Косово во пристаништето Драч.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово