Утрински Весник
Магазин

Утрински пијалок кој ја намалува надуеноста и го зајакнува имунитетот

Најдобрата одбрана од вируси и бактерии е силниот имунолошки систем. Можете да ја вратите неговата моќ со моќен природен напиток од ѓумбир. Тој ќе ви помогне доколку страдате од надуеност, без разлика дали тоа е поради прејадување, дигестивни проблеми или менструација.

Мала доза ѓумбир секој ден може да помогне и во намалување на надуеноста и гасовите, гадење и повраќање и грчеви во стомакот. Иако надуеноста е една од типичните заболувања кои му ги припишуваме на денешниот начин на живот, ова не е единствениот начин на кој ѓумбирот влијае на здравјето и не е ни чудо што напитокот од ѓумбир станува се попопуларен.

Придобивките од пијалокот од ѓумбир

Како и напитокот со лимонска вода и ѓумбир, треба да се консумира прво наутро, пред јадење. Ѓумбирот содржи витамин Ц, магнезиум и калиум.

Помага при варење

Свежиот ѓумбир е најдобрата опција која помага при варењето. Постојат одредени ензими во ѓумбирот кои можат да помогнат при надуеност, да го ублажат запекот и да помогнат при гадење. Ѓумбирот може да помогне и при утринска мачнина, па дури и кај гадење и повраќање поврзани со рак.

Го зајакнува имунитетот

Додека ѓумбирот има антиинфламаторни и антибиотски својства кои можат да го зајакнат имунолошкиот систем, тој исто така има антивирусни и антибактериски својства кои можат да помогнат во одржувањето на здравјето. Иако содржи витамин Ц, тој не е голема количина. Затоа некои пијалоци од ѓумбир содржат сок од лимон или портокал за да го зголемите внесот на витамин Ц. Јадењето на овие хранливи материи заедно може да помогне да се зголеми внесот на хранливи материи за зајакнување на имунитетот од храната.

Помага при слабеење

Ѓумбирот може да го намали гладот ​​и да го зголеми бројот на потрошени калории во процесот на варење. Сепак, само додавањето на ѓумбир во вашата исхрана генерално нема да резултира со значително губење на тежината. Ѓумбирот исто така може да го зголеми грелинот, хормон кој го контролира нивото на глад и може да го намали апетитот и да ви помогне да се чувствувате помалку гладни.

Како да направите пијалок од ѓумбир дома:

Состојки:

1/2 чаша свеж сок од лимон, од околу 3 до 4 големи лимони

1 чаша сок од портокал или сок од 3 портокали

55 гр свеж ѓумбир

Состојки по избор:

1 до 3 лажички мед

1 до 2 прстофат кајенски пипер

1/2 лажичка куркума

омекнат црн пипер во вода

Подготовка:

Излупете го свежиот ѓумбир и исечкајте го на мали парчиња. Додадете ги сите состојки во блендер со голема моќност. Направете каша која можете да ја чувате и во замрзнувач, истурајќи ја во пластични калапи за мраз. Наутро помешајте една до две коцки со топла вода и засладете со мед. Започнете го денот со оваа чаша здравје.

Можете да прочитате

Излегуваат банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс

Кралот Чарлс трогнат до солзи од пораките на поддршка

Влажните паметни телефони не се сушат во ќесичка ориз