Утрински Весник
Балкан

Утревечер седница на Советот за безбедност на ОН за Босна и Херцеговина по барање на Русија

Sovetot Za Bezbednost Na Obedinetite Nacii Scaled.jpg

Постојаната мисија на Малта во ОН потврди дека утре, 30 април, во 21 часот ќе се одржи итна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Босна и Херцеговина (БиХ) на барање на Русија.

Како што јави Н1 БиХ, повикувајќи се на извори од мисијата на Малта во Њујорк, списокот на говорници за седницата се уште не е утврден.

На седниците на Советот за безбедност на ОН, списокот на говорници може да се утврди на самиот почеток на седницата на предлог на претседавачот, но и на заинтересираните земји членки на Советот за безбедност на ОН.

Од Бањалука беше соопштено дека на оваа седница на СБ на ОН ќе се обрати и членката на Претседателството на БиХ, Жељка Цвијановиќ, но преку видеоврска бидејќи не побарала виза за САД.

За нејзиното обраќање, како и за сите други, ќе се одлучува пред почетокот на седницата со гласање на членките на Советот за безбедност на ОН.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачич, претходно изјави дека Цвијановиќ и веројатно некој од бошњачката страна ќе се обратат на вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за Босна и Херцеговина на барање на Русија.

Можете да прочитате

Амбасадорот на САД во Белград: Признавањето на Косово нема да биде услов за влез на Србија во ЕУ, туку нормализација

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Заев и Ципрас: Договорот од Преспа даде нов моментум за европската перспектива на Западен Балкан