Утрински Весник
Македонија

УТРЕ (ПОНЕДЕЛНИК) МАКСИМУМОТ НА ОВОЈ КРАТКОТРАЕН ТОПОЛ БРАН ОД АФРИКА: Во Македонија температури до близу 40 степени

Download 1.jpeg

Метео анализа на Славчо Попоски:

Почитувани мои, утре (понеделник) 1.7.2024 го очекуваме максимумот на овој краткотраен топол бран од Африка која ја зафати територијата на нашата Македонија.

И утре времето ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево.  Што се однесува до температурите, тие насекаде во Македонија ќе надминуваат 30 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели тие локално ќе се искачат и до близу 40 степени.

Во Скопје максималната температура утре ќе се искачи до околу 37 степени. Ув индекост и утре ќе има многу висока вредност и ќе има коефициент 9, па токму поради ова апелираме граѓаните без потреба да не излегуваат во најтоплиот дел од денот, односно во периодот од 11 до 17 часот, но и да пијат повеќе течности.

Можете да прочитате

ЦУК: Активни се пет пожари – Покрај хеликоптерите денеска се активираат и ер-тракторите

Мицкоски: Направивме се како народ, ред е на Европа да направи нешто за возврат

Таравари: Тримесечно бебе со траги на насилство, виновниците ќе бидат пронајдени и казнети