Утрински Весник
Македонија

Утре и в понеделник пороен дожд и грмежи, на планините снег

Утре и в понеделник пороен дожд и грмежи, на планините снег

Под влијание на циклонска активност утре и в понеделник претпладне времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои утре попладне и во текот на ноќта на повеќе места ќе бидат обилни (над 25 л/м2 за 24 часа). И во Скопската Котлина утре попладне и во текот на ноќта врнежите ќе бидат обилни и поројни.

dobivaj vesti na viber

Локално ќе биде нестабилно со поинтензивен пороен дожд и грмежи (се очекуваат и над 30 л/м2 воден талог за 12 часа), особено во југоисточните и источните делови од земјава.

Повремено ќе дува засилен ветер од јужен правец (над 60 км/час).

Поради заладување в понеделник на повисоките врвови на северозапад ќе врне снег.

Нов влажен бран се очекува во вторник кон крајот на денот и во среда претпладне.

Можете да прочитате

ЗНМ: Функционерите мора да одговараат на прашањата на новинарите

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Средба Бочварски – Милков: Ги потврдивме ставовите за завршување на железничкиот Коридор 8