Утрински Весник
Свет

Урсула фон дер Лајен: Денешната Унија е доказ за визијата на оние кои сонуваа за подобра иднина

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска го одржува својот последен говор во мандатот за состојбата на Европската унија.

dobivaj vesti na viber

„За помалку од 300 дена Европејците ќе излезат на избори во нашата исклучителна демократија. Ова е време да се размислува за состојбата на Унијата, но и момент да се одлучи каква иднина сакаат за Европа“, почна таа.

„Најмладите кои ќе гласаат се родени во 2008 година за време на финансиската криза. Денешниот сојуз е доказ за визијата на оние кои сонуваа за подобра иднина по Втората светска војна“, додаде таа.

„Кога разговарам со младите генерации, гледам желба за подобра иднина, убедување дека Европа мора да одговори на овој историски повик и тоа е она што мораме да го направиме заедно. Тоа почнува со стекнување на довербата на Европејците за решавање на нивните аспирации и стравови“, рече фон дер Лајен.

Таа рече дека денес ЕУ го поддржува влезот на Украина во Унијата, а дека и Европа ја осуди руската агресија и дека Унијата ја осудува. Таа додаде дека Унијата е се понезависна во енергетскиот сектор.

Таа се осврна и на борбата против насилството врз жените и еднаквоста.

„Нема причина жената да биде платена повеќе од маж за ист вид работа. Но, нашата работа сè уште не е завршена. Мора да продолжиме да се стремиме кон напредок. Знам дека ја поддржуваме борбата против насилството врз жените и би сакал да внесеме уште еден принцип во нашите закони – не значи не. Не можеме да постигнеме вистинска еднаквост без слобода од насилство“.

„Мора да останеме обединети“, порача претседателката на ЕК.

Таа се осврна и на природните катастрофи низ Европа летово и на последиците од климатските промени.

„Европскиот зелен план се роди од потребата да се заштити планетата, но беше замислен и како можност да се постигне иден просперитет. Тој обезбеди јасна насока за понатамошни инвестиции и иновации. Европската индустрија секојдневно покажува дека е подготвена да ја продолжи таа транзиција и дека модернизацијата и декарбонизацијата можат да одат рака под рака“.

Можете да прочитате

Џулијан Асанж постигнал договор со американските обвинители за негово ослободување

Европол: Во Шпанија се уапсени 42 осомничени за трговија со канабис и хероин

Во италијанскиот град Месина уапсени се 112 лица поради трговија со дрога