Унион Берлин победија во градското дерби

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Се одиграа пет натпревари од 18.коло во Бундес лигата. Победи забележаа Унион Берлин, Вердер, Борусија Менхенгладбах, Мајнц и Фрајбург.

Унион во дербито за Берлин ја победи Херта со 2:0. Ова е трета победа во исто толку натпревари за Унион од почетокот на вториот дел од сезоната. Стрелци беа Данило Доеки во 44. и Пол Сегвин во 67. минута.

Вердер ја прекина серијата од четири порзи. На „Везер“ стадионот, Вердер го победи Волфсбург со 2:1. Волфсбург ја прекина серијата од шест победи.

Херојот на Зелените беше Никлас Филкруг. Незапирливиот бомбардер двапати ја тресеше мрежата на Волфсбург, најпрво во 24. минута од пенал, а потоа и во 77. минута.

Тој стигна до бројката од 13 гола и во моментов е прв стрелец во Бундеслигата.

Мајнц убедливо со 5:2 го совлада Бохум, а Фрајбург ја оствари првата победа во вториот дел од сезоната, победувајќи го Аугсбург со 3:1 на домашен терен. Борусија Менхенгладбах ја забележа првата победа по заминувањето на голманот Јан Зомер. Гладбах славеше на гостински терен против Хофенхајм со 4:1.

Герасимовски: Конечно Работнички се враќа на шампионските патеки