Утрински Весник
Свет

Унгарската опозиција протестираше против Орбан

20240505205255 Big 730x400 3.webp.webp

Неколку десетици илјади луѓе се собраа денеска во Дебрецин на повик на унгарскиот дисидент Петер Маѓар на собир „во духот на револуцијата“ против премиерот Виктор Орбан.

Пред десетици илјади луѓе кои повикаа да се „избрка Орбан“ од власт, Унгарецот, поранешен висок владин функционер кој почна бунт, ја поздрави „унгарската пролет и ветерот на промените што никој не може да го спречи“.

Откако се појави на политичката сцена во февруари, Унгарецот вовлече неколку познати личности во својата борба, пренесува Бета.

Според експертите, од враќањето на Виктор Орбан на власт во 2010 година, Унгарија не доживеала такво протестно движење што претставува невиден предизвик за унгарскиот премиер.

По скандалот предизвикан со помилувањето на осуденик за педофилија, Петер Маѓар успеа да го искористи гневот на Унгарците.

Тој го формираше движењето Тиса (Почит и слобода), за кое тврди дека не е „ниту лево, ниту десничарско“. Според анкетите, тоа движење би можело да добие 25 отсто од гласовите.

Неговите поддржувачи веруваат дека неговата сила е што го познава системот одвнатре. Долгогодишен дипломат во Брисел, харизматичен 43-годишен адвокат, Маѓар живее со Џудит Варга, поранешната министерка за правда, со која има три деца.

Иако Виктор Орбан ја отфрла важноста на конкурентот, неговата партија „прави сè за да го уништи овој бран протести во корен“, изјави аналитичарот Золтан Лакнер.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел