Утрински Весник
Спорт

Јунајтед ќе ја активира клаузулата во договорот на Рашфорд

Јунајтед ќе ја активира клаузулата во договорот на Рашфорд

Фудбалскиот клуб Манчестер јунајтед размислува да ја продолжи соработката со напаѓачот Маркус Рашфорд.

dobivaj vesti na viber

Според „Дејли Мирор“, клубит ќе ја активира клаузулата која стои во договорот на Рашфорд. Јунајтед има опција автоматски да го продолжи договоорт за уште една година.

Во тој случај, тој ќе биде спречен да преговара со потенцијален нов клуб бидејќи неговиот актуелен договор истекува во летото 2023 година.

Рашфорд на 19 натпревари оваа сезона постигна осум гола и забележа три асистенции. Англија се пласираше во осминафиналето на Мундијалот, а тој постигна три гола.

 

Можете да прочитате

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии

Адеми доби понуда од Штутгарт, но Динамо Загреб не му дозволува да замине

Ајакс го смени тренерот по седум меча без победа