Утрински Весник
Магазин

Ѓумбирот и јаболковиот оцет ги елиминираат стомачните проблеми

Lek Za Bol U Stomaku.jpg

Речиси сите од нас понекогаш имаат стомачни проблеми. Иако многу луѓе во овој случај прибегнуваат кон лекови, понекогаш природните опции се исто така добри и можат да ја намалат нашата непријатност.

Имено, доколку имате проблеми со стомакот, земете корен од ѓумбир, долг 2,5 до 5 сантиметри, 1 до 2 чаши вода, мед (по избор). Измијте, излупете го и изрендајте или ситно исечкајте го коренот од ѓумбир. Во меѓувреме, ставете вода на шпоретот и додадете го ѓумбиот. Гответе околу 3 минути, а потоа оставете да се крчка уште 2 минути. Се трга од оган, се цеди и по желба се додава мед.

Овој напиток пијте го полека, голтка по голтка.

Друга опција е јаболков оцет кој исто така ќе помогне. Широко се користи како антисептик, но може да помогне и при дигестивни проблеми, бидејќи помага во апсорпцијата на хранливите материи и ја ублажува стомачната болка.

Ставете неколку лажички во чаша ладна или топла вода. За да ги апсорбирате хранливите материи, пијте го овој напиток пред оброците. Но, користете само јаболков оцет, не било кој друг вид.

Можете да прочитате

Три хороскопски знаци кои привлекуваат внимание каде и да се појават

Ако ги пиете овие лекови, бидете внимателни во текот на горештините: Го зголемуваат ризикот од дехидратација

И ним им е потребно разладување: Сладоледи за животните во скопската Зоолошка