Утрински Весник
Спорт

Украинката Цуренко одби да игра со Белорусинката Сабаленка поради напад на паника

Украинката Цуренко одби да игра со Белорусинката Сабаленка поради напад на паника

Украинката Арина Сабаланке се повлече од мечот со Белорусинката Арина Сабаленка на турнирот во Индијан Велс, велејќи дека добила „паничен“ напад по коментарот на претседателот на ВТА турнејата, Стив Сајмон околу војната во Украина, односно неговата порака дека не треба да се вознемирува ако руските и белоруските тенисери ја поддржуваат својата влада.

dobivaj vesti na viber

„Пред неколу дена имав разговор со претседателот на ВТА, Стив Сајмон и бев шокирана од тоа што го слушнав. Тој ми кажа дека не ја поддржува војната, но ако играчите од Русија и Белорусија ја поддржуваат, тоа е само нивно мислење и туѓото мислење не треба да ми пречи. Бев шокирана од овој разговор и кога дојде време да излезам на теренот добив паничен напад и не можев да излезам таму. Не знам како човек како Стив Сајмон може да биде лидер во ВТА. Како нашата организација ги заштитува нашите права? Не го сфаќам тоа“, изјави Цуренко.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром