Утрински Весник
Свет

Украинците најавија одмазда на Русите за нападот на пазарот: „Ова е одвратно зло“

Украинците најавија одмазда на Русите за нападот на пазарот: „Ова е одвратно зло“

Најмалку 17 лица загинаа во руски напад врз град во источна Украина, кој ја засени посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен, кој отпатува во Киев за да ја поддржи контраофанзивата.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Володимир Зеленски го осуди нападот, за кој официјални лица рекоа дека се случил на преполн пазар во градот Костијантинивка, во близина на линијата на фронтот. Тој рече дека меѓу загинатите има и едно дете, а официјални лица соопштија дека најмалку 32 лица се повредени.

„Кој во светот сè уште се занимава со било што руско, едноставно ја игнорира реалноста. Одвратно зло. Дрска корупција. Крајна нечовечност“, објави Зеленски, пренесува агенцијата ДПА.

„Ова руско зло мора да биде поразено што е можно поскоро“, рече Зеленски, мислејќи на намерниот напад на „мирниот град“. Неговите помошници објавија видео снимки на кои се гледа експлозијата откако се приближува проектил, а потоа луѓе трчаат и бараат засолниште или паѓаат на земја.

Костјантинивка е град во областа Доњецк, чии делови беа окупирани од руските сили, а се наоѓа на само 20 километри од Бахмут, град кој со месеци е место на тешки борби. Бројни цивили беа убиени во Костијантинивка во руските напади.

Првично беше нејасно каков тип на проектил падна на пазарот. Локалните медиуми јавија за ракетата С-300. Зеленски објави кратко видео, на кое се вели дека го прикажува моментот на ударот во преполната населба. Тој објави и фотографии од оштетени куќи, локви крв на земја и спасувачи кои се обидуваат да ги изгаснат пожарите.

Украинскиот премиер Денис Шмихал најави „правична одмазда за сите“, јавува Би-би-си. Русија веднаш не го коментираше нападот и негира дека цивили биле намерно цел на напад. За време на дводневната посета, Блинкен најверојатно ќе објави нов пакет помош од САД во вредност од 1 милијарда американски долари.

Блинкен, првиот висок американски функционер што го посети Киев од почетокот на контраофанзивата во јуни, разговараше со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, а потоа се сретна со Зеленски.

Запрашан за посетата на Блинкен, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Москва верува дека Вашингтон има намера да продолжи да ја финансира украинската војска за „да се води оваа војна до последниот Украинец“. Песков рече дека американската помош за Киев нема да влијае на текот на борбите, кои Русија редовно ги нарекува специјална воена операција.

За време на возењето со воз до Киев, Блинкен разговараше и со данската премиерка Мете Фредериксен, која исто така го посети Киев.

Американскиот државен секретар и се заблагодари на премиерката Фредериксен за данската донација на борбени авиони Ф-16 на Украина и на раководството на Данска во коалицијата на земји кои ќе обучуваат украински пилоти, изјави портпаролот на Стејт департментот.

Данска и Холандија минатиот месец објавија дека ќе испратат повеќе од 60 американски Ф-16-ови во Киев штом пилотите ќе бидат подготвени да летаат со нив, со што станаа првите земји што ги нудат авионите.

Досега, американската влада и даде на Украина повеќе од 43 милијарди американски долари во оружје и друга воена помош. Нов пакет за безбедносна помош ќе биде објавен оваа недела, објави Ројтерс.

Можете да прочитате

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП