Утрински Весник
Свет

Украина почна со извоз на жито преку хрватските пристаништа

Украина почна со извоз на жито преку хрватските пристаништа

Украина почна да извезува жито преку хрватските поморски пристаништа, со цел да ги прошири своите извозни рути додека нејзините пристаништа на Црното Море се блокирани, изјави висок украински функционер.

dobivaj vesti na viber

Главниот пат за извоз на жито на Украина е обично преку нејзините пристаништа на Црното Море, но Киев бара алтернативни патишта откога Москва одлучи да се откаже од договорот за извоз на жито од Црното Море во средината на јули.

Министерот за надворешни работи, Дмитро Кулеба, за време на посетата на Загреб кон крајот на јули рече дека Украина и Хрватска се договориле за можноста за користење на хрватските пристаништа на Дунав и Јадранското Море за извоз на украинско жито.

„Украинското жито веќе е извезено преку хрватските пристаништа. Ние сме благодарни за оваа можност. Иако е нижа трговска рута, таа е веќе популарна“, рече во писмената изјава првата заменик-премиерка Јулија Свириденко.

Подготвени сме да го развиеме извозот со проширување на можностите на транспортниот коридор. Веруваме дека оваа логистичка рута ќе игра важна улога во билатералната трговија меѓу нашите земји и по војната“, рече таа.

Свириденко не кажа колку украинско жито веќе било испорачано преку хрватските пристаништа.

Можете да прочитате

Парламентарни избори во Словачка

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“