Утрински Весник
Свет

Украина и Франција заедно ќе произведуваат оружје

Украина и Франција заедно ќе произведуваат оружје

Франција и Украина во четвртокот ветија дека ќе работат заедно за да набават оружје за тримесечната контраофанзива на Киев против руските окупаторски сили и да развијат заедничко производство на оружје. Украинскиот министер за одбрана Рустем Умеров рече дека тој и неговиот француски колега се фокусирале на зајакнување на соработката во техничката обука на украинските вооружени сили.

dobivaj vesti na viber

„Десетици проекти се или започнати или се разговара за нив со цел да се организира заедничко производство на ново оружје или да се одржи постојното оружје“, рече Умеров на прес-конференција заедно со францускиот министер Себастиен Лекорну.

Двете страни, рече тој, размислуваат за формирање фонд „за поддршка на заеднички проекти со нашите партнери и компании кои сакаат да започнат со производство во Украина“. Лекорну рече дека Франција „ќе продолжи да и помага на Украина се додека е потребно“, но не даде детали за тоа какво оружје ќе испорача.

„Оваа војна би можел да продолжи“, им рече тој на новинарите. „Дозволете ми да ја повторам нашата доверба во украинското оружје дека оваа контраофанзива ќе се покаже успешна“.

Франција и Украина, рече Лекорну, ќе разгледаат „што можеме заедно да направиме во однос на набавка или производство на оружје“. И Париз ќе го задржи сегашното ниво на обука на украински војници – повеќе од 7.000 оваа година. Лекорну претходно разговараше за можноста за заедничко производство на оружје со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина