Утрински Весник
Свет

Ѓукановиќ престојувал во хотел во кој ноќевање чини и до 20.000 евра

Ѓукановиќ престојувал во хотел во кој ноќевање чини и до 20.000 евра

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, од 30 декември до 7 јануари престојуваше со сопругата Лидија и двајца службеници од полициската управа кои го обезбедуваат во луксузниот хотел „Grand Hotel des Bains Kempinski“ во монденското швајцарско одморалиште Сент Мориц.

dobivaj vesti na viber

Полициската управа откри дека нивни службеници го обезбедувале претседателот Ѓукановиќ во луксузниот хотел „Кемпински“ и дека трошоците за сместување за нив изнесуваат речиси 9.000 евра.

– Од вкупната сума, сумата од 8.931,42 евра се однесува за хотелско сместување, а трошоците за дневници изнесуваат 2.209,20 евра – се наведува во одговорите на Полициската управа на прашањата на „Вијести“.

Веб-страницата на хотелот дава информации дека за истите датуми во кои престојувал Ѓукановиќ најевтиното сместување може да се најде за околу 1.800 евра од ноќ во соба од 25 метри квадратни, додека становите почнуваат од 2.500 евра за ноќевање до над 13.000 евра за претседателскиот апартман.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија