Утрински Весник
Свет

Уапсена лекарка во Хрватска: издавала рецепти за лекови што предизвикуваат зависност

Уапсена лекарка во Хрватска: издавала рецепти за лекови што предизвикуваат зависност

47-годишна лекарка ја злоупотребила својата положба со тоа што на пациенти им издавала лекови што содржат психоактивни супстанции, без тие да знаат. Таа беше уапсена дури по една и пол година.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за докторка што работела на супститути, која издавал лекови на имиња на пациенти иако воопшто не им биле потребни. Инаку, станува збор за лекови што содржат психоактивни супстанции, па не е исклучено да продолжила да ги препродава откога ќе ги подигнела. Во моментот полицијата ја сомничи за препродажба на дрога, препродажба на забранети работи во спортот, но и злоупотреба на положбата и овластувањето и фалсификување документи.

Засега е утврдено дека од 7 март минатата година до 10 јуни годинава, додека била на должност во повеќе ординации на подрачјето на Сплит, Солин, Каштела и на островот Брач, ја злоупотребила положбата. Таа имала овластување да издава ограничени и посебни рецепти за лекови, кои инаку не може да се добијат без стручно одобрение, поради што издала вкупно 165, јавува N1.

Рецептите биле на имиња на голем број луѓе, кои не ни знаеле дека им се издаваат рецепти ниту, пак, дале одобрение за тоа. Покрај тоа, на овие пациенти, дури и не им биле потребни овие лекови, пренесуваат медиумите во регионот.

Станува збор за лекови што содржат оксикодон хлорид, односно оксикодон соматропин.

Оксикодонот инаку е исклучително силен опиоиден аналгетик, кој може да предизвика зависност. Може да се злоупотреби ако се зема кога не е потребно.

Соматропин е синтетизиран хормон за раст, кој најчесто се злоупотребува во спортот поради неговото влијание врз растот на мускулите и атлетските перформанси. Може да се користи и како средство за слабеење.

Осомничената докторка сама ги заверувала рецептите со печати и нејзин потпис. Всушност, полицијата утврдила дека никој од пациентите не ги побарал овие лекови, но сепак таа подигнала поголема количина. За делата за кои се товари ѝ се заканува затворска казна до 12 години.

Можете да прочитате

НАТО утре формално ќе го назначи Руте за следен шеф

Џулијан Асанж постигнал договор со американските обвинители за негово ослободување

Европол: Во Шпанија се уапсени 42 осомничени за трговија со канабис и хероин