Утрински Весник
Свет

Уапсен британски педофил по кој се трагаше 27 години

51c5ecd9 2f90 4959 A2e7 Fd0805926a6a.jpg
Ss2

Ричард Бароус (80) е уапсен откако полицијата го барала 27 години поради сексуално злоставување деца.

Тој беше уапсен минатата недела на Хитроу откако се врати во Велика Британија од Тајланд, изјави портпаролот на полицијата во Чешир.

Ss1

Полицијата соопшти дека го барала од декември 1997 година, кога тој не се појавил во судот во Честер за да се соочи со судење по две точки за напад и 11 точки за напад.

Обвиненијата се однесуваат на наводната злоупотреба помеѓу 1969 и 1971 година, за која се вели дека се случила во дом за деца во Конглтон, Чешир и во Западен Мидлендс.

„Нашата решеност да го лоцираме Бароус не се поколеба во изминатите 27 години и неговото апсење означува значаен чекор напред во овој случај и почеток на затворање за сите оние кои се вклучени во злосторствата“, рече инспекторката Елинор Аткинсон од полицијата во Чешир.

„Би сакал да и се заблагодарам на јавноста за информациите што ги дадоа во текот на годините за време на нашата потрага по Бароус и се надевам дека неговото апсење ќе даде одредено уверување“.

„Исто така, се надевам дека неговото апсење делува како предупредување за сите други барани осомничени – покажувајќи дека без разлика колку долго се криете, ние ќе ве најдеме и ќе бидете уапсени.

„Користејќи ја нашата меѓународна мрежа и тесно работејќи со нашите колеги од полицијата во Чешир, успеавме да пронајдеме бегалец кој се бара по екстремно сериозни обвиненија“, рече Данкан Бураџ, офицер за меѓународна врска на Националната агенција за криминал (NCA) во Тајланд.

На Бароус му е одреден притвор и се очекува да се појави пред судот во Честер подоцна денеска, изјави портпаролот на полицијата.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван