Утрински Весник
Свет

Њујорк Тајмс: Повеќе од една петтина од преостанатите заложници во Газа се мртви

Zaloznici Izrael.jpg

Повеќе од една петтина од преостанатите заложници кои ги држеше палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа се мртви, објави денеска Њујорк Тајмс, повикувајќи се на извештај на внатрешната израелска војска (ИДФ).

ИДФ заклучи дека најмалку 32 од преостанатите 136 заложници земени од Хамас за време на нападот врз Израел на 7 октомври загинале.

Web

Семејствата на заложниците за кои се верува дека загинале се известени, пишува американскиот весник.

Неименуваните функционери рекоа дека израелската војска анализирала разузнавачки информации кои укажуваат дека можеби биле убиени уште најмалку 20 заложници.

Повеќе од 240 Израелци беа киднапирани во нападите на Хамас врз Израел на 7 октомври, а половина од нив беа ослободени за време на привремениот прекин на огнот во ноември.

Можете да прочитате

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг го повика Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток

Борис Џонсон не ја отфрла можноста да се врати во политиката