Утрински Весник
Свет

Њујорк пост: НАТО се подготвува за можна копнена војна со Русија

Nato.jpg

НАТО планира „копнени коридори“ за да им овозможи на американските трупи и другите сојузнички сили побрзо да стигнат до фронтот во случај на поширока европска копнена војна со Русија, пишува „Њујорк пост“.

Ова, како што наведува медиумот, дошло по предупредувањето на челниците на НАТО на почетокот на оваа година, во кое се повикуваат западните влади да се подготват за целосна војна со Русија во одреден момент во следните 20 години.

Американските војници би слетале во едно од петте назначени пристаништа долж тие експресни коридори. Тие потоа ќе бидат распоредени по претходно одредени рути, во зависност од тоа како ќе се одвива потенцијалниот напад на Москва, изјавија за „Телеграф“ претставници на НАТО.

Новите рути ќе се прошират на постојните аранжмани што се во сила од минатата година кога алијансата се согласи да има 300.000 војници во состојба на готовност за време на самитот во Вилнус, Литванија.

Според сегашните планови, како што пренесува „Њујорк пост“, американските сили би слетале во пристаништата во Холандија пред да се префрлат низ Германија и со воз кон Полска. Доколку Русија го нападне сојузникот на НАТО, американските трупи ќе се соберат во Ротердам пред да тргнат кон исток, се вели во извештајот.

Сега алијансата исто така се подготвува да ги промени влезните точки за тие војници во случај Русија да ја нападне Холандија или да ги уништи пристаништата во северна Европа.

Според другите планови кои се развиваат, американските трупи би дошле до италијанските пристаништа и ќе патуваат преку Словенија и Хрватска до Унгарија, која граничи со Украина. Војниците би можеле да бидат испратени и во грчките или турските пристаништа пред да ги преминат Бугарија и Романија за да стигнат до источниот дел на алијансата.

Според дополнителните планови, војниците пристигнуваат во пристаништата на Балканот, Норвешка, Шведска и Финска.

– Сè е создадено на тој начин што го има потребниот отпор – робусност, резерви, но и вишоци – изјави за „Телеграф“ генерал-полковник на Здружената команда за поддршка (ЗСЕК) Александар Солфранк.

Рускиот претседател Владимир Путин ја засили својата реторика во последните денови, откако САД и Германија и дадоа „зелено светло“ на Украина да го користи своето оружје за да нападне некои цели на руска територија. Во средата, Путин предупреди дека Русија може да обезбеди оружје со долг дострел на своите сојузници за употреба против западни цели и навести дека Москва ќе употреби нуклеарно оружје доколку нејзиниот авторитет биде загрозен, објави Њујорк пост.

Можете да прочитате

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија

Владата на Израел повтори дека е посветена на уништувањe на Хамас