Утрински Весник
Свет

Њујорк ќе наплаќа патарина за возачите кои минуваат низ центарот на Менхетен

Menhetn.webp.webp

Возачите на моторни возила кои сакаат да возат во самиот центар на Менхетен во Њујорк ќе мора да платат најмалку 15 долари, објави порталот Аксиос. На патничките автомобили ќе им се наплаќа по 15 долари дневно за да влезат во таканаречениот „централен деловен кварт“ на Менхетен, со неколку исклучоци, што во суштина го прави целиот Менхетен јужно од 60-та улица со патарини.

Градските власти велат дека целта на мерката, која треба да стапи на сила во средината на јуни, е да се намали сообраќајот, да се подобри квалитетот на воздухот и да се собираат милијарди долари годишно за подобрување на јавниот превоз, но сè уште не е одреден конкретен датум за започнување на мерката.

За време на шпицот, односно од 5:00 до 21:00 часот во работните денови и од 9:00 до 21:00 часот за време на викендите, возачите на автомобили ќе плаќаат 15 долари, а надвор од тоа време, патарината ќе биде 3,75 долари. Камионите и автобусите ќе плаќаат 24 или 36 долари, во зависност од нивната „големина и намена“.

Аксиос известува дека наставниците, работниците за итни случаи, сопствениците на мали бизниси во Менхетен и други веруваат дека ќе бидат тешко погодени од мерката. Сузан Ли, претседател на Њујорчани против метеж, рече дека мерката „ќе го убие Бродвеј“.

Порталот наведува дека алтернативните превозни средства – градските автобуси, метрото и приградските возови се небезбедни, валкани и дека во нив се одвиваат криминални активности. Минатиот месец гувернерката на Њујорк Кети Хочул испрати Национална гарда и државна полиција да патролираат во њујоршкото метро и да ги проверат торбите на патниците.

Градските власти веруваат дека патарините ќе резултираат со 100.000 возила помалку да влегуваат во внатрешниот дел на Менхетен секој ден, што ќе го олесни метежот во најпренатрупаниот кварт во САД. Аксиос известува дека доколку мерката за патарина се покаже како ефикасна и корисна, многу други големи градови во САД, како што се Лос Анџелес, Сиетл и Чикаго, размислуваат за спроведување на слична мерка.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета