Утрински Весник
Свет

Твитерџија е меѓу уапсените педофили во Србија, го следат над 10 000 луѓе: демнеле жртви од 3 до 14 години

Твитерџија е меѓу уапсените педофили во Србија, го следат над 10 000 луѓе: демнеле жртви од 3 до 14 години

Во полициската акција „Армагедон“ на територијата на Србија се уапсени група педофили кои злоупотребувајќи го интернетот извршиле кривични дела на штета на девојчиња и момчиња, а меѓу нив е бегалецот В.Б.(57), кој е еден од повлијателните твитерџии.

dobivaj vesti na viber

Нивните жртви биле деца на возраст од 3 до 14 години.

Се сомнева дека уапсените преку социјалните мрежи разменувале фотографии и снимки од малолетници, а полицијата им одзела неколку компјутери.

Уапсениот твитерџија има речиси 10 илјади следбеници на својот профил, а секојдневно објавува и е многу активен. Неговите објави се претежно критики за власта и фотографии на високи државни функционери, но и новинари и уредници на медиумите. Секоја објава има десетици коментари и повеќе од 100 реакции.

Во акцијата се одземени компјутерите на осомничените и прибавени се конкретни материјални докази за одредени кривични дела.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина