Утрински Весник
Свет

„Твитер“ го напушти доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

„Твитер“ го напушти доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Социјалната мрежа Твитер се повлече од доброволниот кодекс на Европската унија за борба против дезинформациите на Интернет, објави Европската комисија.

dobivaj vesti na viber

Комесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон рече дека „Твитер“ се откажува од доброволниот кодекс на добра практика за спротивставување на дезинформациите.

„Но обврските остануваат. Можете да трчате, но не можете да се скриете“, напиша Бретон на Твитер доцна во петокот.

Кодексот вклучува обврска за следење на политичкото рекламирање, прекин на финансирањето на авторите на дезинформации и соработка со организации за проверка на факти. Бретон рече дека борбата против дезинформациите ќе биде законска обврска според таканаречениот Закон за дигитални услуги, кој стапува на сила на 25 август.

Новиот закон, исто така, значи дека компаниите ќе мора да ги ублажат своите платформи и да ги отстранат штетните содржини како што се дезинформациите и да воведат протоколи за да го блокираат нејзиното ширење. Компаниите исто така мора да ја зголемат транспарентноста во однос на нивниот однос со нивните корисници и да ги поедностават договорите со нив.

„Нашите тимови ќе бидат подготвени да го спроведат (законот)“, напиша Бретон. Твитер и другите социјални мрежи, вклучително и ТикТок, Мета и Гугл, го потпишаа доброволниот кодекс во 2018 година. Во февруари, комисијата објави извештаи за тоа како платформите го имплементираат кодексот и забележа дека Твитер не обезбедил „конкретни информации или насочени податоци“ поврзани на обврските за транспарентност.

Можете да прочитате

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда