Утрински Весник
Свет

Турк вознемирен од третманот на пропалестинските протести на американските универзитети

Turk.jpg

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека е „вознемирен“ од острите акции преземени од американските безбедносни сили за време на обидите да ги растераат пропалестинските протести во универзитетските кампуси, пренесоа британските медиуми.

-Загрижен сум што некои од акциите на органите за спроведување на законот на голем број универзитети изгледаат непропорционални во нивното влијание, рече Турк во изјавата испратена до новинарите, осврнувајќи се на апсењата и санкциите против студентите.

Тој додаде дека „мора да биде јасно дека легитимното практикување на слободата на изразување не може да се меша со поттикнување насилство и омраза“.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија