Утрински Весник
Свет

Турција го поддржува Руте за генерален секретар на НАТО

Mark Rute Scaled 1.jpg

Турција го поддржува холандскиот премиер во заминување Марк Руте како генерален секретар на НАТО, потврдија неименувани дипломати во Брисел.

Руте го посети турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган минатата недела петок за да добие поддршка за неговата кандидатура во НАТО. Сега остануваат уште три земји-членки на НАТО кои Руте треба да ги убеди, јави Националната информативна агенција на Холандија (АНП).

На Руте му треба поддршка од сите 32 земји-членки на Алијанса. Единствените земји кои треба да дадат согласност за Руте се Романија, која го поддржува сопствениот кандидат, претседателот Клаус Јоханис, и Унгарија и Словачка. Според дипломатите, Унгарија ќе биде најтешко да се убеди да се согласи со именувањето на Руте. Унгарската Влада на премиерот Виктор Орбан дури и јавно се спротивстави на неговата кандидатура.

Додека САД, кои го имаат најважниот глас при именувањето, веќе соопштија дека го поддржуваат Руте. Вашингтон се надева дека назначувањето ќе биде финализирано пред Самитот на Алијансата во Вашингтон, што треба да се одржи во јули.

Можете да прочитате

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Без струја и Тирана и пола Албанија

Расте бројот на исчезнати и починати странски туристи во Грција