Утрински Весник
Свет

Турција го лансира во орбитата првиот сателит од домашно производство „Турксат 6А“

Faf.jpg

Турција утрово го лансира во орбитата својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6А“.

Ракетата SpaceX Falcon 9 лансира сателит во вселената од станицата на вселенските сили Кејп Канаверал на Флорида, јавува „Анадолија“.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека лансирањето на тој сателит го означува почетокот на новата фаза за Турција во производството на сателити.

Можете да прочитате

Онколошка болница во Атина враќа дел од Ковид мерките

„Политико“: Шефовите на дипломатиите на ЕУ планираат бојкот на Самитот за надворешни работи на Орбан 

Каја Калас поднесе оставка од функцијата премиер на Естонија